Skip to content

HAVE YOU SEEN THE PRICE?!

October 21, 2012

In July, 2012, my sister-in-law in Arizona went looking for good hamburger for a family birthday cookout. She gave up at $6.00 a pound and bought chicken. Fortunately, we haven’t hit that difficulty in the Northwest. But have you noticed the prices on quality bread products? Some are up by as much as 50% in the last two years.

 Drive down the cost of bread products by making your own, including hamburger buns!

We were fortunate to have Meredith Watkins demo this recipe at our breadmaking class and it is first rate – Palouse tested!! AND the recipes for breads and bread products, including hamburger buns,  pizza dough, flour tortillas and crackers can also be found at this website. Give them a look-see.

Happy cooking!   Nancy

Advertisements

From → RECIPES BLOG

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: